Jump to content
Dorin.

M48A1 Patton

Recommended Posts

august_1680x1050_eu.jpg

M48A1 Patton - Tanc mediu American, de tier X

Opinii PRO/CONTRA:

PRO:

- Foarte manevrabil

- Depresie buna (-9°/+19°)

- Daune pe minut bune (DPM)

- Acuratete in miscare excelenta, mai ales cu Vertical Stabilizer montat

- Mantaua tunului impenetrabila

- Bun pentru snipe si suport

- Precizie buna

CONTRA:

- Viteza de top mica

- Silueta mare

- O cupola mare (pe turela)

- Camuflaj slab

- Compartimentul cu munitie destul de vulnerabil

Informatii Tanc

T7_Hi_Fx_Q.png

Module

6c_I529_V.png

Echipamente Sugestive

Joc Agresiv:

image.png image.png image.png   sau   image.png Coated_Optics.png image.png

Snipe:

image.png image.png image.png

Skill Echipaj

Untitled.png

Prezentare

Edited by HuNTeX
Actualizare

Un tanc subapreciat (in mare parte pentru ca trebuie sa-ti bati ceva capul ca sa il utilizezi la potential maxim).

Esti prea criptic pentru mine. Mi-as dori tancul respectiv si desi n-am timp acum sa ma apuc de linia lui, va veni cu siguranta un moment in care voi merge spre el. Ce trebuie deci sa faci ca sa-l utilizezi la potential maxim?

Din pacate nu prea ai ce sa faci sa il folosesti la potential maxim.

Turela e pamant, armura pe hull e pamant, tunul e absolut mediocru, tancul e cat un bloc, mobilitate execrabila pentru un mediu 45 km/h, si ar mai fi si altele.

Singurele lucruri care merita mentionate sunt gun depression si view range.

Din pacate din cauza turelei, gun depression nu te ajuta cu nimic, pentru ca si tunul are soft stats absolut mediocre si trebuie sa stai expus ca sa poti sa tragi sigur, timp in care intra in turela aia impenetrabila ca lama prin unt.

Problema lui e ca sunt multe tancuri in joc care au acelasi rol si care il indeplinesc mult mai bine.

• Upvote 1

da, aparitia leopardului l-a scot definitiv din schema. probabil se va umbla la el pe viitor sau il vor scoate pt ca nu mai grinduie prea multi linea.

...sau il vor scoate pt ca nu mai grinduie prea multi linea.

Sau o sa-l bufeze mai bine spus :)

Imi cer scuze ca nu am fost mai concret. Insa au explicat ceilalti chiar foarte bine.

Am detinut acest tanc insa l-am vandut, dupa ce am avut o serie de lupte dezastruoase. Tot ce produceam cu IS6 mergea la reparatiile si munitia lui.

Slab rau la hull, atrage loviturile veteranilor ca magnetul.

Din punctul meu de vedere principalul defect este viteza redusa.

Sunt pe E50 acum, mi-as fi dorit sa fie si Patton-ul la fel.

Am gresit spunand ca e subapreciat. Acum, dupa ce joc cu E50 am reusit sa fac mai bine comparatia si sa vad diferentele.

Potentialul lui real e probabil ceva gen sniper, datorita tunului bun.

Prima data,dupa parerea mea,potentialul la Patton era sa traga de la 500m fara sa stii ca exista daca nu intervenea careva din echipa ta sa-l spoteze mai de-aproape.Dar de cand a aparut XVM-ul si modurile si nu in ultimul rand, tancurile comerciale,e foarte greu de jucat la nivelul lui.

Eu il am in garaj.

Imi place mobilitatea lui. Sunt foarte multumit de tun (268pen, 390dmg la timp de incarcare 7,26s).

Nu-mi place ca nu are viteza maxima mai mare cu totul ca are un demaraj foarte bun. Joc de obicei pluton cu un prieten care are T-62A si raman in urma fata de el.

La inceput am vrut sa-l vand pentru ca nu se cumpara full asa cum se poate observa si in prezentare si nu am facut nimic cu el.

Tancul se poate folosi atat de la distanta cat si intr-un joc mai agresiv datorita mobilitatii lui.

Dupa parerea mea, multi jucatori nu-l agreaza pentru ca e diferit fata de alte medii de tier 10 si pentru ca se si manevreaza altfel, nu pentru ca e un tanc prost.

Detin tancul si am undeva la 200 de lupte cu el..nu am un winrate foarte mare pe el si nici damage mediu per battle dar iubesc tancul si desi nu am cele mai bune statistici pe el, tancul e o mica bestie atat timp cat il folosesti cum trebuie. Se descurca cel mai bine in pozitii de hulldown..de nenumarate ori mi s-a tras in gun mantlet de catre tancuri gen is4, e100 si nu am luat damage deloc :D 

Salutare. Cat de bun este M48A1 Patton ?? vreau sa stiu daca este mai bun decat M60??

care urmatoarea tank medium sa fac dintre Leopard , M48A1 P , BC25T sau STB-1??

Pai in 9.8 va fi schimbat dramatic daca se pastreaza valorile de pe serverele de test:

Schimbari armura 9.8:

- Added "beak" armor (150mm at 50 degrees);
- Worse front turret armor, but much better angles because of shape change;
- Front hull shape changed, much better angles and effective armor (270+), but some small areas still very weak;
- Weaker armor when angling like IS-3 pike hull;
- About 50% of the lower front plate is auto bounce to even tier 10 guns.

A capatat si unghiuri bune si va face usor uneori bounce la heat.

In 9.7 penetrarea a fost redusa:

-M48A1, M60 gun penetration got nerfed from 268mm to 257mm;

Dar avand in vedere ca nu s-a redus in 9.8 penetrarea si a ramas la 257 pe cand multe medii( cele rusesti au fost aduse la 232 ) si plus de asta este unul din cele 3 medii de 10 din joc care are AP ca standard ammo iar AP pierde penetrare mult mai putina decat APCR la distante si de asemenea se face normalizare la impacte si reduce sansa de ricosare. Ca sa nu mai zic ca are APCR ca premium ammo ...

Daca se pastreaza aceste valori care au fost publicate are perspective sa devina un tanc relativ popular, dar nu se stie, nu ramane decat sa ne jucam cu el in 9.8 sa vedem ce si cum.

Momentan din lista care ai prezentat-o Patton-ul e cel mai rar si nepopular tanc, probabil si de aceea primeste aceste buff-uri poate cine stie.

nu am avut jocuri bune cu el din cauza ca nu l-am folosit cum trebuia cu toate ca pe test server am avut alta impresie.Cred ca in 9.8 va fi apreciat mai mult datorita nerfurilor pe care o sa le primeasca celelalate tankuri,o sa il cumpar inapoi si sper ca o sa imi schimb parerea.