Jump to content
ade

Marirea numarului de cadre pe secunda(FPS) (Rezolvare)

Recommended Posts

Pentru a va cunoaste performanta calculatorului vostru atuncati o privire pe numarul de FPS din coltul din stanga sus: calculator slab <20 fps; calculator mediu 20-30 fps; calculator bun >30 fps.

De altfel va puteti ajusta calculatorul pentru a rula cat mai bine. Windows-ul nu va arata atat de atragator dar totusi va fi mai rapid.
Pentru a face asta urmati pasii:
1. Intrati in "Start" > "Control Panel" > "System and Security" > "System" > "Advanced system settings"
2. In categoria "Advanced", meniul "Performance" apasati "Settings...".
3. Selectati "Adjust for best performance" si apoi "OK".
4. In meniul jocului schimbati setarile grafice de la "Medium" la "Low". Acest lucru va creste semnificativ numarul de cadre pe secunda.
5. Setati "Antialiasing" la off. Lafel si pentru "Triple Buffering" si "Post Processing".

De asemenea verificati sa aveti ultima versiune a placii video dar si ultima versiune de DirectX.

• Upvote 4

Eu folosesc setarile (in WoT) luate de pe acest site :

http://www.worldoftanksguide.com/guide-game-settings.shtml

sunt pentru o versiune mai veche de wot dar ideile de baza sunt foarte ok :

Explica ce setari trebuie puse si care nu. De exemplu, setarea sa arate cum sare noroiul de pe senila cand merge tankul, este inutila.
Setarea sa-ti arate explozia tunului (propriu) in sniper mode mai mult te incurca. 
Setarea sa-ti arate iarba pe campie este absolut inutila.
Setarea sa vezi cat mai la distanta este fff buna,

etc.

salut ..sunt un incepator...am vreo 2300 de batalii , joc de vreo 2 luni cate 10 ore pe zi ..sunt conectat la RDS . am un dell inspiron 6GB ram, procesor i5 si nu intelegeam de ce naiba frameaza, cateodata jucam si cu 1 pana la 7 frame, slab de tot...categoric ca muream cand imi era lumea mai draga..am instalat toate driverele care sunt scrise de dvs. pe aici, la fel mergea.mai nou se incinge mizeria asta de laptop.i-am desfacut capacul de la hard si ce crezi , incins mai ca sa nu se dezlipeasca contactele alea.i-am atasat un cooler care raceste hardul mai bine decat cel care este initial si ce credeti...am 31 de frame.bestial.. mi-am rupt cateva minutele ca sa va spun si dvs. cum am reusit eu sa imi rezolv problema cu frame-ul.ma scuzati dar am de distrus cateva sute de tancuri...abia astept sa imi i-au E 100 .La multi ani !

Incearca sa joci cu setarile grafice mai mici. Configuratia ta e foarte buna, insa e de laptop, de asta iti merge mai nasol.

Puteti sa incercati si WoT Tweaker, eu un programel care va da optiunea de a anula anumite efecte ale jocului in asa fel incat sa va creasca framele in joc. Un tutorial de instalare/folosire nu am facut, dar urmeaza ;)

post-3-0-56265600-1390309060_thumb.jpg

WOT TWEAKER V2.5 FOR PATCH 0.8.10.rar

Instalati acest program doar daca stiti ceea ce faceti, deocamdata nu exista un tutorial de instalare, urmeaza sa postam unul in zilele ce urmeaza.

salut ,cred ca am aceeasi   problema ,, merge jocul f greu ,mai ales dupa  doua ore de joc  ,unde iti arata  cit de bn  merge jocul ,,,si daca ai ceva drivere noi ,,s-au ceva noutati ,, ca si eu sint la inceput ,,si nimeni nu iti da un sfat ,,,

Sistemul meu este acesta! 

CPU

GFX

RAM: 2GBgoldTickThin25x26.png

Iar FPS-ul Meu variaza intre 60-80 ,toate setarile miau fost puse de cand am intrat in joc! Ele fiind puse pe LOW Dar se vede foarte clar, Joc la rezolutia 1360x768 Si merge foarte bine!Nu sunt bifate praful senilelor etc,totul cat mai limpede!
Ir1vI7b.jpg

Uneori scade mai mult ,cam pana pe la 35 dar creste rapid!

eu v-am spus cum mi-am marit eu cadrele pe secunda...am un laptop dell configuratie buna . am 31 de frame pe secunda...acum azi 2-2-2014 mi-am pus setarile pe mare..toate...mamma cum se vede...in schimb mi-au scazut framurile la 25 de secunde...dar tot bine se misca...sunt multumit plus ca se vede altfel....eu imi racesc hardul si framurile cresc.va salut

Pentru cei cu leptopuri si calculatoare slabe,puteti folosi compresia de texturi.Am deschis topicul asta: ***

Daca aveti intrebari va raspund cu ce-a mai mare placere.

Edited by RARES
Ai putea sa faci un tutorial in romana daca chiar vrei sa fi de ajutor, dupa cum vezi aceasta e o comunitate romaneasca, nu ne ajuta linkurile externe in alta limba

Eu pe laptop am setate toate configuratiile pe mare.in momentul cand iese proiectilul se face valul ala de caldura sau cand explodeaza vreun tank, se vad lalele ..lalele lalele frumoasele mele lalele...voi aveti ma lalele?se vede mult mai bine, de la 31 de frame cat aveam pe low am 25 pe mare.. destul de bine pentru nevoile mele.atata tot ca daca te ascunzi dupa un tank si vrei sa tragi in altul trebuie sa treci prin perdeaua de fum care iti incetineste vederea. dar e misto :))) zici ca te ineci cu fum ..caterinca mare jocul asta. hai va salut...

• Upvote 1

Fartilor! 80% tine de placa video. De ce? De ex:

Eu am asa: i3 3400 ghz dual, 4gb ram (restul nu conteaza), aveam un gforce la 64 biti 1gb ram la vreo 139 lei si mergea sacadat. Mi.am luat nvidia gforce 650gtx 128 biti 1 gb ram. Vreau sa va zic ca am dat in jkoc la grafica autodetect si mi le.a pus pe toate maxim, rezolutia maxim de vreo 1400 cat tine monitorul si rupe, zbarnaie. Asa ca in concluzie, placa video proceseaza totul.

Cpu . baga jocul in ram si de acolo toata treaba o face placa video. Procesorul mie imi lucreaza 3% in joc

Luta Lucia a folosit un program de Texture Compresion, cu pana la 3% adica practic vezi ceva de genul asta :

reduce atat de mult textura inca zici ca joci Mario Bros, si este sa posibil ca WOT sa fie jucat cu full fps si de pe un 486, dar repet in detrimentul calitatii video.

Am si eu astea si daca va ajuta cu ceva re postez upload link.